Παναθηναϊκός – Πανιώνιος 96-71

Από τον Μάνο τον πράσινο

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ παρέμεινε αήττητος στην Betshop Basket League με επιβλητική εντός έδρας νίκη επί του Πανιωνίου (96-71) για την 18η αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν μετά το 12’ εκμεταλλευόμενοι την υπεροχή τους κοντά στο καλάθι.

Σκόραραν 52 πόντους έναντι 28 μέσα από την ρακέτα, ενώ πήραν 8 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ. Στο μοναδικό στατιστικό τομέα που υστέρησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έναντι των «κυανέρυθρων» ήταν λάθη. Έκαναν 21 έναντι 15.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι ΝτεΣόν Τόμας (18 πόντοι και 8 ριμπάουντ), Γιώργος Παπαγιάννης (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Τζέιμς Γκιστ (13 πόντοι και 9 ριμπάουντ) και Νικ Καλάθης (7 πόντοι και 10 ασίστ). Από τους φιλοξενούμενους προσπάθησαν περισσότερο ο Νώντας Παπαντωνίου (14 πόντοι και 4 κλεψίματα) και ο Ντεμέτρικ Όστιν (13 πόντοι με 6/7 δίποντα).

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε με μεγαλύτερη ένταση στην συνάντηση και λίγο μετά το τρίτο λεπτό προηγήθηκε με 10-2 με τρίποντο του Νικ Καλάθη. Ο Πανιώνιος, ωστόσο, σταδιακά ισορρόπησε την κατάσταση και με δύο σερί καλάθια του Μπλέικ Χάμιλτον μείωσε σε 18-16, 1’ και 45’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Με γκολ φάουλ του Χάμιλτον οι «κυανέρυθροι» πλησίασαν στον πόντο (20-19) με 37’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, που ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +3 (22-19) ύστερα από δύο βολές του Τζέιμς Γκιστ.

Ο Πανιώνιος έμεινε σε επαφή με το σκορ μέχρι το 12’ (26-24). Από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανέβασε την πίεση στην άμυνα του, από την άμυνα του βρήκε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και ρυθμό στην επίθεση. Με επιμέρους σκορ 26-5 με δύο τρίποντα του Κιθ Λάνγκφορντ και τρία σερί καρφώματα του Γιώργου Παπαγιάννη, προηγήθηκε με διαφορά 23 πόντων (52-29), 1’ και 46’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στην τρίτη περίοδο και με τρίποντο του Σον Κιλπάτρικ, προηγήθηκαν με 24 (66-42), με 3’ και 50’’ να απομένουν για το τέλος του δεκάλεπτου. Με δύο σερί καλάθια του Ντεμέτρικ Όστιν στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, οι «κυανέρυθροι» μείωσαν στους 18 (72-54).

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αύξησε την διαφορά στους 27 (84-57) στο 35’ και ύστερα από σερί 10-0 σε διάστημα τριών λεπτών με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Γκιστ. Η διαφορά έφτασε και τους 32 πόντους (96-64) με γκολ φάουλ του Βαγγέλη Σακελλαρίου, 1’ και 22’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 52-32, 72-54, 96-71.

Βασίλης Φραγκιάς (προπονητής Πανιωνίου): «Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική. Όπως είπα και στην αρχή παίζαμε Χριστιανοί και λιοντάρια. Στο Κολοσσαίο δεν κέρδισε κανείς Χριστιανός. Είχαμε την έλλειψη του Ντόρσεϊ και παίξαμε όσο αντέξαμε. Στη φροντ λάιν είχαμε προβλήματα.

Αυτά τα παιχνίδια δεν είναι γιορτή γιατί χαίρεται ένας, αλλά εμείς σκεφτόμαστε μόνο το Ρέθυμνο. Ήταν η πρώτη φορά που έπαιξα χωρίς κανέναν σέντερ. Εμείς παραείμαστε σαν ομάδα undersize. Χωρίς τον Ντόρσει λογικό ήταν να πάει έτσι το ματς απέναντι στον Παναθηναϊκό. Κάποια στιγμή μας σπρώξανε και βγήκαμε στο σουτ… Αν δεν μπουν λυπάσαι, αν μπουν χαίρεσαι. Πολύ ασχοληθήκαμε με αυτό το ματς».

Ρικ Πιτίνο (προπονητής Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ): «Ο Τόμας παίζει πάρα πολύ καλά από την πρώτη ημέρα που ήρθα εδώ και ο Παπαγιάννης βελτιώνεται συνεχώς… Επιθετικά ο στόχος μας είναι να σκοράρουμε 22-25 πόντους σε κάθε δεκάλεπτο και το κάνουμε.

Δίνουμε περισσότερες ευκαιρίες στα παιχνίδια του ελληνικού πρωταθλήματος και αυτό δεν μου αρέσει. Έχουμε κάνει 21 λάθη. Θέλω να έχουμε κάτω από 12 λάθη και απόψε είχαμε 21. Προπονώ επαγγελματίες όπως προπονώ παίκτες στα κολέγια. Δεν διορθώνω τον Παπαγιάννη με διαφορετικό τρόπο όπως έκανα με τον Γιούιν.

Κάθε ματς είναι πολύ δύσκολο. Και σίγουρα με την ΤΣΣΚΑ θα πρέπει να δείξουμε καλύτερη εικόνα. Για παράδειγμα, ο Καλαϊτζάκης έκανε αμυντικά πολλά λάθη. Είναι ένας παίκτης ο οποίος έχει πολλά κοινά με νεαρούς παίκτες στην Αμερική. Πρέπει να μάθει το παιχνίδι με σωστό τρόπο. Να μάθει να δουλεύει σωστά για να φτάσει τις δυνατότητες του.

Όπως κι ο Παπαγιάννης έχουν εξαιρετικές προοπτικές. Αλλά έχει ακόμα δρόμο μπροστά του. Και αν δεν τον κάνεις καλύτερο θα είναι αδικία γι’ αυτόν. Και μέχρι τον Ιούνιο πρέπει να τον κάνω όσο το δυνατόν καλύτερο, ασχέτως αν δεν συμμετείχε πολύ στην Ευρωλίγκα».