Με αέρα του Διηπειρωτικού η ΑΕΚ 83-62 τον Προμηθέα

H AEK στην επιστροφή της στην Betshop Basket League και στην πρώτη εμφάνιση μπροστά στο κοινό της μετά την κατάκτηση του Διηπειρωτικού Κυπέλλου, πέτυχε επιβλητική νίκη επί του Προμηθέα (83-62). Νίκη που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί σαν διπλή, καθώς η Ένωση υπερκάλυψε και την διαφορά των επτά πόντων (76-69) με τους οποίους είχε ηττηθεί στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου στην Πάτρα.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στην δεύτερη (επιμέρους σκορ 21-10) και στην τέταρτη (22-9) περίοδο, αναγκάζοντας με την άμυνα της τους φιλοξενούμενους να κάνουν 23 λάθη (έναντι 14 δικών της), ενώ καταλυτική ήταν η υπεροχή της στα επιθετικά ριμπάουντ (4 παραπάνω) και στα σουτ τριών πόντων (10/30 έναντι 5/26).

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Γιόνας Ματσιούλις (18 πόντοι με 3/4 τρίποντα), ο Ντελρόϊ Τζέιμς, που σκόραρε 15 πόντους με απόλυτη ευστοχία (2/2 βολές, 5/5 δίποντα και 1/1 τρίποντο) και ο Μάλκολμ Γκρίφιν (13 πόντοι με 2 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα).

Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στην συνάντηση και προηγήθηκε με 9-2 με πέντε πόντους του Μιχάλη Τσαϊρέλη λίγο μετά την συμπλήρωση των πρώτων πέντε λεπτών του αγώνα. Η Ένωση, ωστόσο, αντέδρασε, ανέβασε την πίεση στην άμυνα της και με 8 πόντους με δύο τρίποντα του Γιόνας Ματσιούλις, προσπέρασε με 21-15, με 15’’ να απομένουν για την λήξη της πρώτης περιόδου.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 21-18, ύστερα από σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Ρίον Μπράουν λίγο πριν την εκπνοή. Η Ένωση μπήκε ακόμη πιο δυναμικά στην δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 12-4 με δύο τρίποντα των Γκρίφιν, Χάουαρντ Σαντ – Ρος, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (33-22) στο 15’.

Με τέσσερις σερί πόντους του Γιαννούλη Λαρεντζάκη και νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γκρίφιν, η ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά στους 14 και με το σκορ 42-28 πήγαν οι δύο αντίπαλοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Η Ένωση προηγήθηκε και πάλι με 14 (51-37) στο 23’ με τρίποντο του Τζόρνταν Θίοντορ, όμως, η ομάδα της Πάτρας αντέδρασε και με τον Λεωνίδα Κασελάκη να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους με ένα τρίποντο, μείωσε σε 59-53, με 28’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η ΑΕΚ απάντησε με σερί 9-0 με 7 σερί πόντους με ένα τρίποντο του Τζέιμς και αύξησε την διαφορά στους 15 (68-53) 1’ και 16’’ μετά την έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτου. Με τρίποντο του Ματσιούλις δύο λεπτά αργότερα, η Ένωση προηγήθηκε με 17 (72-55), ενώ η διαφορά έφτασε τους 23 (83-60) με τρίποντο του Σαντ – Ρος και 43’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 42-28, 61-53, 83-62.