Στην παράταση το Περιστέρι 94-93 την Κύμη

Στις δύο τελευταίες επιθέσεις της παράτασης κρίθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στο Περιστέρι Βίκος Cola και την Κύμη, στην έδρα του πρώτου. Οι«κυανοκίτρινοι» επικράτησαν με 94-93 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Betshop Basket League, με τον Ζώη Καράμπελα να σκοράρει στα 6” και ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα ο Σκοτ Σαγκς αστόχησε σε τρίποντο για την Κύμη.

Με αυτή τη νίκη το Περιστέρι Βίκος Cola συνεχίζει να βρίσκεται στην τρίτη θέση έχοντας πλέον 12 νίκες και παραμένει σε τροχιά τετράδας εν όψει των πλέι οφ.

Από την άλλη πλευρά η Κύμη έχασε την ευκαιρία να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη και συνεχίζει να βρίσκεται πάνω από αυτή με μία νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι που έκαναν εντυπωσιακή πρώτη περίοδο σημειώνοντας 31 πόντους, είχαν στην κατοχή τους την μπάλα τόσο στο φινάλε της κανονικής περιόδου όσο και της παράτασης, ωστόσο δεν κατάφεραν να φτάσουν στην επικράτηση.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο. Ευστόχησαν σε 7 τρίποντα με αποτέλεσμα να ανοίξουν τη διαφορά από την αρχή του αγώνα. Μάλιστα μία επίθεση πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου έστειλαν την υπέρ τους διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +16, με τον Χόρτον να κάνει το 15-31.

Στο 12′ ο Σαγκς έκανε το σκορ 20-36 όμως στο επόμενο πεντάλεπτο το Περιστέρι τρέχοντας επιμέρους σκορ 11-2 κατέβασε τη διαφορά στους επτά πόντους με τον Μπεντίλ να μειώνει από τη γραμμή των ελευθέρων βολών σε 31-38. Η Κύμη προηγήθηκε και πάλι με +10 (33-43) αλλά στο φινάλε του ημιχρόνου ο Γκρέι μείωσε σε 39-45.

Η Κύμη κράτησε τους γηπεδούχους για περίπου τριάμισι λεπτά δίχως σκορ και προηγήθηκε με 50-39. Στο 26′ ο Γουάσινγκτον με τρίποντο έστειλε και πάλι την ομάδα του στο +12 (46-58) με το Περιστέρι Βίκος Cola να καταφέρνει και πάλι σε 59-65.

Ένα γρήγορο 5-0 του Περιστερίου, το έφερε σε απόσταση αναπνοής (64-65) ενώ λίγο αργότερα, στο 33′ ο Χάροου ισοφάρισε σε 68-68. Η Κύμη δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα, αλλά δεν κατάφερε να πάρει διαφορά. Στα 31” για το τέλος ο Λιούις έκανε το σκορ 78-80 όμως στα 12” ο Μπεντίλ μετά από επιθετικό ριμπάουντ ισοφάρισε σε 80-80. Στην τελευταία κατοχή ο Λιούις έκανε λάθος και το παιχνίδι πήγε στην παράταση,

Στο εξτρά πεντάλεπτο η Κύμη προηγήθηκε με 92-87 με τον Γουάσινγκτον στο 43′, ενώ 1’17” πριν από το τέλος ο ίδιος παίκτης με μία βολή έκανε το 89-93. Στα 38” ο Μουρ κέρδισε το φάουλ και ο πάγκος της Κύμης χρεώθηκε με τεχνική ποινή, με αποτέλεσμα ο Αμερικανός με 3/3 βολές να κάνει το 92-93. Ο Σαγκς ήταν άστοχος και στην επόμενη επίθεση ο Καράμπελας σκόραρε για το 94-93 και κέρδισε το φάουλ. Αστόχησε στη συμπληρωματική βολή, όμως στην τελευταία επίθεση της Κύμης, ο Σαγκς αστόχησε σε τρίποντο και το ροζ φύλλο αγώνα έμεινε στο Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 17-31, 39-45, 59-65, 80-80, 94-93