Άνετα ο Παναθηναϊκός το Λαύριο 55-80

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέτυχε επιβλητική εκτός έδρας νίκη επί του Λαυρίου Aegean Cargo (80-55) με τους ΝτεΣόν Τόμας (16 πόντοι και 11 ριμπάουντ), Ντίνο Μήτογλου (12 πόντοι και 10 ριμπάουντ) να τελειώνουν την αναμέτρηση με νταμπλ νταμπλ και παρέμεινε αήττητος στην Betshop Basket League με 15 επιτυχίες σε ισάριθμες αναμετρήσεις και ενώ η εξ’ αναβολής συνάντηση της 7ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Κολοσσό H Hotels, έχει προγραμματιστεί να γίνει στην Ρόδο στις 24 Φεβρουαρίου.

«Κλειδί» για την επικράτηση της «ομάδας του τριφυλλιού» ήταν τα 8 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (18-10) που πήρε από το Λαύριο Aegean Cargo. Από τους γηπεδούχους προσπάθησε περισσότερο ο Ντορόν Λαμπ, που σκόραρε 18 πόντους με δύο τρίποντα και πήρε 5 ριμπάουντ.

Το Λαύριο Aegean Cargo με πρωταγωνιστές τους Λαμπ, Μιχάλη Λούντζη προηγήθηκε με 13-10 στο 6’. Οι «πράσινοι» απάντησαν με επιμέρους σκορ 13-3 με δύο καλάθια του Σον Κιλπάτρικ και απέκτησαν προβάδισμα 7 πόντων (23-16), με 34’’ να απομένουν για την λήξη της πρώτης περιόδου.

Με πέντε πόντους με ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Λαμπ, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 26-23, στο πρώτο ενάμιση λεπτό του δεύτερου δεκάλεπτου. Το Λαύριο Aegean Cargo παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (36-30). Ο Ματ Λοτζέσκι με τρίποντο και ο Ιωάννης Παπαπέτρου με καλάθι έδωσαν προβάδισμα με διψήφια διαφορά στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο τέλος του πρώτου μέρους (41-31).

Με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Νικ Καλάθη, Μήτογλου, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με διαφορά 14 πόντων (51-37) στο 25’. Τα τρία σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Παπαπέτρου, Κιλπάτρικ και Λούκας Λεκαβίτσιους ανέβασαν την διαφορά στους 22 πόντους (65-43) στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Θανάση Αντετοκούνμπο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 27 πόντων για πρώτη φορά στο 36’ (72-45).

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-41, 43-65, 55-80.