Συνέχισε το αήττητο ο Παναθηναϊκός με άνεση κόντρα στην ΑΕΚ 11-79

Από τον Μάνο τον πράσινο

Στην πιο παραγωγική του φετινή εμφάνιση ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε με 111-79 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής της Betshop Basket League. Οι «πράσινοι» συνεχίζουν αήττητοι στη φετινή σεζόν.

Οι πρωταθλητές τελείωσαν το παιχνίδι με το εντυπωσιακό 70% (34/48) στα δίποντα ενώ είχαν ακόμα 7/21 τρίποντα. Από την άλλη η ΑΕΚ είχε 17/44 δίποντα και 10/22 τρίποντα. Επίσης οι παίκτες του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (43 έναντι 31) ενώ πήραν 19 πόντους από τα λάθη αντιπάλου σε αντίθεση με την ΑΕΚ που είχε μόλις έξι.

Ένας ακόμα τομέας που έκανε τη διαφορά ήταν οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Ο Γιώργος Βόβορας είδε τους παίκτες του πάγκου να σκοράρουν 56 πόντους, τη στιγμή που οι αντίστοιχοι του Λούκα Μπάνκι είχαν 37.

Με τους Λάσμε και Ράταν-Μέις να σκοράρουν για τις ομάδες τους, Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ και ΑΕΚ συμβάδιζαν στο σκορ από την αρχή του αγώνα (13-10 στο 3′). Η ΑΕΚ ωστόσο στη συνέχεια έμεινε για τέσσερα αγωνιστικά λεπτά δίχως καλάθι εντός παιδιάς με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 16-2 και να μετατρέπει το 16-12 σε 32-14 στο 9′. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στους 20 πόντους μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (36-16).

Με τέσσερις γρήγορους πόντους του Παππά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε στο +24 (40-16) ενώ ο Λεκαβίτσιους στο 13′ έκανε το 44-19. Ο Χάντερ με έξι συνεχόμενους πόντους του μείωσε για την ΑΕΚ σε 44-25 με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να κρατά τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 57-37.

Ο Ντίνος Μήτογλου με δύο δικά του καλάθια στο 24′ έστειλε για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο +30 κάνοντας το σκορ 73-43 , με τον Ματσιούλις να μειώνει με γκολ φάουλ σε 73-48. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού και του σκορ (83-53 στο 28′) με το φινάλε του δεκαλέπτου να τους βρίσκει να προηγούνται με 87-60.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην τέταρτη περίοδο, με τον Βουγιούκα να πηγαίνει και πάλι τη διαφορά στο +30 (93-63) στο 32′. Ο Λεκαβίτσιους στο 35′ με εύστοχο τρίποντο «έσπασε» το φράγμα των 100 πόντων κάνοντας το σκορ 101-72. Η διαφορά έφτασε ως και το +35 (109-74) με τον Λάσμε να ευστοχεί σε τρίποντο 1:46 πριν από το τέλος. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τους «πράσινους» να φτάνουν στην επικράτηση με 111-79.

Τα δεκάλεπτα: 36-16, 57-37, 87-60, 111-79