Πέρασε από το Αλέξανδρειο η ΑΕΚ 77 – 81 τον ΑΡΗ

Από τον Ενωσίτη

Την τέταρτη σερί νίκη της στην Betshop Basket League και έβδομη σε Ελλάδα και Ευρώπη πέτυχε η ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο επί του Άρη (81-77).

Η Ένωση παρά τις απουσίες της (δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Βασίλης Ξανθόπουλος, Βασίλης Καββαδάς και Χάρης Γιαννόπουλος) απέκτησε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου (συνολικά είχε τρία παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ και τέσσερα λιγότερα λάθη) και άντεξε στην αντεπίθεση των γηπεδούχων στο τέλος.

Η ΑΕΚ είχε έξι παίκτες που τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων: Τον Βινς Χάντερ, που σκόραρε 16 πόντους ενώ πήρε και 8 ριμπάουντ, τον Μάλκολμ Γκρίφιν (14 πόντοι με 2/3 τρίποντα), τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη (13 πόντοι με ένα τρίποντο) και τους Γιόνας Ματσιούλις, Τάιλερ Ρόμπερσον, οι οποίοι πέτυχαν από 10 με τον 24χρονο Αμερικανό φόργουορντ να μαζεύει και 8 ριμπάουντ.

Από τον Άρη, που δεν έχει σημειώσει ακόμη νίκη εντός έδρας, προσπάθησε περισσότερο ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο οποίος είχε 24 πόντους με 4/7 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 25-20 στο 14’ και 30-27 δύο λεπτά αργότερα, αλλά η Ένωση με σερί 6-0 στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα έξι πόντων (39-33).

Η ΑΕΚ διεύρυνε το σερί της σε 11-0 στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους με κάρφωμα του Χάντερ και τρίποντο του Γκρίφιν, και ξέφυγε με διψήφια διαφορά (44-33). Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει και με τρίποντο και βολή του Λάκι Τζόουνς μείωσε στους 7 (50-43) στο 25’. Η Ένωση απάντησε με δύο ζευγάρια βολών από τους Ρόμπερσον, Γκρίφιν (54-43) στο 26’ και τελείωσε την τρίτη περίοδο στο +9 (61-52) με λέι απ του Ρόμπερσον.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε και με 13 (67-54), 6’ και 34’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης με πρωταγωνιστή τον Τζόουνς και με τρίποντο του Μάικ Κάιζερ πλησίασαν στους 6 (76-70) με 50’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Μετά από άστοχη επίθεση της Ένωσης, όμως, ο Μποχωρίδης έκανε λάθος πάσα και ο Λαρεντζάκης με δύο βολές έκανε το 78-70, 42’’ πριν την λήξη.

Ο Άρης επέμεινε και με καλάθι του Τζόουνς στα 23’’ και τρίποντο του Μποχωρίδη με 20’’ να απομένουν για το τέλος μείωσε στο καλάθι (79-77), όμως, ο Ντούσαν Σάκοτα με δύο βολές «σφράγισε» τη νίκη της ΑΕΚ (81-77), 16’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-39, 52-61, 77-81.