Πήρε το μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο ΠΑΟΚ

Από το Paoktzaki4

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο κλασικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης απέναντι στον Άρη. Οι «ασπρόμαυροι» παρότι είδαν τους αντιπάλους τους να επιστρέφουν στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, επιβλήθηκε με 95-79 στην «PAOK Sports Arena» για την 7η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Γκος και Χρυσικόπουλος ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τον ΠΑΟΚ που είχε και πάλι μετά από έξι μήνες τον Απόλλωνα Τσόχλα που επέστρεψε από τον τραυματισμό του και αγωνίστηκε για 43”. Οι Μοχωρίδης και Χάρις ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τον Άρη.

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχε έξω από τη γραμμή των 6,75μ. με τον μεν ΠΑΟΚ να τελειώνει το παιχνίδι με 14/33 τρίποντα και τον δε Άρη με 13/27. Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα 15/24 δίποντα και 23/26 βολές με τους «κίτρινους» να «γράφουν» 13/23 δίποντα και 14/21 βολές.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι και ήδη στο πρώτο πεντάλεπτο είχαν πέντε εύστοχα τρίποντα με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 17-7. Δύο λεπτά αργότερα ο Γκάρετ με δύο εύστοχες βολές διεύρυνε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ κάνοντας το σκορ 24-10. Ο Άρης με τον Νταλό να έχει 2/2 τρίποντα αντέδρασε και μείωσε σε 26-18 στο 9′ όμως το φινάλε της πρώτης περιόδου βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται και πάλι με +10 (28-18).

Η δεύτερη περίοδο άρχισε με τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα σερί 5-0 με τον Τέπιτς να στέλνει για πρώτη φορά τη διαφορά στο +15 κάνοντας το 33-18. Στο 15′ ο Κάιζερ με δύο δικά του καλάθια, κατέβασε τη διδαφορά στους 12 πόντους (42-30) με τους γηπεδούχους όμως να συντηρούν σταθερά το προβάδισμά τους σε ιψήφια επίπεδα και να κλεινουν το πρωώτο μέρος προηγούμενοι με 52-38.

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε για το δεύτερο ημίχρονο με τους Γκος και Χρυσικόπουλο να σημειώνουν από δύο τρίποντα και το σκορ να γίνεται 64-47 στο 24′. Ένα επιμέρους 7-1 του Άρη στο επόμενο τρίλεπτο έριξε τη διαφορά με τον Νταλό να συτοχεί έξω από τα 6,75μ. για το 65-54. Και πάλι όμως ο ΠΑΟΚ με αιχμή τον Χρυσικόπουλο κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά που είχε χτίσει και να φτάνει και πάλι στο +15 στο τέλος του δεκαλέπτου (76-61).

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε εντελώς στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου. Ο Άρης επέβαλε πλήρως το ρυθμό του, βρήκε λύσεις στην επίθεση και έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 14-2 που τον έφερε σε απόσταση αναπνοής (78-75) πεντέμισι λεπτά πριν από το φινάλε. Η συνέχεια όμως ήταν τελείως διαφορετική. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και είχε περισσότες λύσεις. Αρχικά με ένα σερί 9-0 προσπέρασε με 87-75 στο 37′ ενώ με τρέχοντας ένα συνολικό 17-4 μέχρι το φινάλε έφτασε στη νίκη με 95-79.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 52-38, 76-61, 95-79