Ένας κακός αμοντάριστος Ολυμπιακός

Διαμαντής Κ.

Ο Ολυμπιακός σήμερα μετά τη 2η ήττα του εντός έδρας και τη 3η συνεχομένη ήττα είναι στο 3-4.

Ως αποτέλεσμα με τόσα δύσκολα ματς δε θα μπορούσε να θεωρεί και απογοητευτικό αν υποθέσουμε ότι κέρδιζε όλα τα εντός έδρας και έχανε στα εκτός. Το περίεργο της υπόθεσης είναι το πως ξεκίνησε η σεζόν, πως συνέχισε και που έχει φτάσει τώρα. Η ομάδα του Μπλατ έκανε 2 διπλά που προκάλεσαν τρομερό ενθουσιασμό στους οπαδούς υπερβολικό αλλά έτσι είναι οι Έλληνες οπαδοί. Υπερβολικό γιατί ο Μπλατ δεν είναι ο Γκάνταλφ από το Άρχοντα των δαχτυλιδιών που με το μαγικό του ραβδί θα άλλαζε την περσινή εικόνα της ομάδας και θα είχε επιλέξει λίρα εκατό στους ξένους παίκτες. Η συνέχεια με ήττα από Μιλάνο ήταν φυσιολογική καθαρά μπασκετικά και τα 2 επόμενα ματς με Μακάμπι και ΤΣΣΚΑ έδειχναν δείγματα ομάδας που μοντάρετε με καλά στοιχεία. Όμως η εικόνα των 2 τελευταιών αγώνων και με μακρινή οπτική των προηγούμενων ηττών βλέπουμε μια ομάδα που μπλοκάρει στο μοντάρισμα.

Οι ξένοι του Ολυμπιακού πλην Γκος δείχνουν χαμένοι στο που βρίσκονται, δε δείχνουν δείγματα στο παιχνιδι τους που θα εντυπωσιάσουν το κόσμο και δε ξέρω και πως σκέφτεται ο Μπλατ να τους χρησιμοποιήσει. Ο Τουπαν με το Τίμα μοιράζονται τη θέση 3 με τον Παπ αλλά δε δείχνουν να ξέρουν το ρόλο τους. Ο Τίμα ξεκινά βασικός και πολλές φορές στο 2ο ημίχρονο δε πατάει στο παρκέ. Ο Τουπάν βρίσκει ξεσπάσματα στην επίθεση αλλά στην άμυνα δε θυμίζει το Γάλλο της Ζαλγκίρις. Ο Λεντεϊ ήρθε ως το ελαφρύ 5αρι έτσι το παρουσίασε ο coach έτσι θα τον βλέπω. Δεν έχει παρουσιάσει στοιχεία του μοντέρνου 5αριού και ενώ σήμερα παίζει ως 4αρι στο 2ο ημίχρονο ο Μπλατ αποφασίζει να μην το βάλει καθόλου και να αφήσει το Πρίντεζη να παίζει 20′. Ο Μίλι και ο Στερλιενκς δε θυμίζουν τους παίκτες του περσινούς. Ο Σπανούλης διανύει μια περίοδο ντεφορμαρίσματος ίσως όμως να προσπαθεί να προσαρμοστεί στο νέο ρόλο του αλλά σίγουρα το ένσικτο του τον οδηγεί και σε κάποιες ακραίες επιλογές. Ο Παπανικολάου σήμερα με τη Φενερ βοήθησε πολύ και ξέσπασε και επιθετικά με τους 18 πόντους του στο 2ο ημίχρονο αλλά και αυτός πλέει σε χαμηλά επίπεδα. Ο Βεζένκοφ για ένα περίεργο λόγο μετά τα λίγα λεπτά συμμετοχής του στο ΟΑΚΑ σήμερα δεν επαίξε δευτερόλεπτο. Μια ακόμα ενδιαφέρουσα επιλογή του Μπλατ.

Πάνω κάτω έτσι ήταν και η ομάδα σήμερα στο ΣΕΦ απέναντι στη Φενέρ τους ενός από τα τρια φαβορί για την κατάκτηση της φετινής Euroleague. Οι Τούρκοι οι οποίοι ήρθαν χωρίς τον καλύτερο παίκτη τους το Βέσελι και με χαμηλό μέσο όρο στα ριμπάουντ είχαν στο πρώτο ημίχρονο διπλάσια από τον Ολυμπιακό με 6 επιθετικά. Η διακύμανση του αγώνα είχε ξεσπάσματα από τις 2 ομάδες με επιμέρους σερί πόντων. Το αποτέλεσμα φαινόταν πως θα κριθεί στο τέλος και όπως έγινε αφού ο Σλούκας με 6 πόντους (3 βολές και 1 τρίποντο) έφερε τη Φενερ στο +4. Ένα τρίποντο του Παπανικολάου και μια χαμένη επίθεση της Φενερ οδήγησε τον αγώνα στη τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού στα 7″ με χαμένο σουτ του Γκος. Οι Τούρκοι με τους Σλούκας, Μέλι και Μαχμούτογλου (4 τρίποντα) πήρε το διπλό και είναι πλέον στο 6-1.

Δε μπορώ να πω πως πάρε αυτόν στο 5 και θα αλλάξει η εικόνα της ομάδας από τη μια στιγμή στην άλλη αλλά ο Ολυμπιακός δείχνει άσχημα στοιχεία τα οποία δε ξέρω αν οφείλονται στις επιλογές του coach, στο πως ακόμα σκέφτεται να δούλεψει την ομάδα ή σε συνδυασμό όλων. Από αγώνα σε αγώνα ο Μπλατ κάτι αλλάζει και δε δείχνει να έχει θετικά αποτελέσματα. Χρόνος υπάρχει αλλά σίγουρα κάτι χρειάζεται. Οι δοκιμές έχουν και τα όρια τους.

Υ.Γ. Ο Σλούκας ήταν υπερβολικός στο τέλος όπως και τα χυδαία συνθήματα απέναντι του, αλλά είχε το σθένος να πει πως ξέφυγε κάποιοι δε μπορούν ούτε αυτό…

Υ.Γ.1 Ο μηδενισμός των πραγμάτων είναι ένα από τα χαρακτηριστικά του Έλληνα οπαδού στις κακές μέρες με 2ο χαρακτηριστικό τη κολοτούμπα.

Υ.Γ.2 Καθαρή διαίσθηση και φυσικά όχι δημοσιογραφική έρευνα, ο Ντόρσεϋ μήπως στο Πανιώνιο πάει για δοκιμαστικό πριν κατέβει Πειραιά…….λέω τώρα!!!