Σοβαρός και ομαδικός ο Ολυμπιακός

Από τον Διαμαντή Κ.

Ο Ολυμπιακός μετά το κακό 1ο δεκάλεπτο στο οποίο έφαγε 21 πόντους με τους παίκτες της Μακάμπι να σκοράρουν με πολλούς τρόπους και του Ολυμπιακού να είναι κακοί στην άμυνα σε  αρκετούς ήρθε η εικόνα της προηγούμενης Παρασκευής.

Όμως στο 2ο δεκάλεπτο η είσοδος του Γάλλου Τουπάν άλλαξε  την εικόνα και όχι μόνο με τους 6 προσωπικούς του πόντους του αλλά με την πίεση στη μπάλα και στις βοήθειες στους συμπαίκτες του. Οι Ισραηλινοί δύσκολα σκόραραν και ο Ολυμπιακός έβρισκε σκορ από πολλούς διαφορετικούς εκτελεστές. Ο Γκος στο 1ο ημίχρονο ήταν ο κύριος εκτελεστής με εντυπωσιακά coast to coast και παίρνοντας βοήθεια μόνο από τους κοντούς καθώς και Μιλιτινούνοφ και Πρίντεζης ήταν εκτός ρυθμού από τη πίεση και τις αλληλοβοήθειες των ψηλών της Μακάμπι. Στο πρώτο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι είχαν μόνο 4 λάθη και καλύτερα ποσοστά στα τρίποντα από το ματς με την Αρμάνι που βοήθησαν να χτιστεί μια καλή διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά και βρέθηκε στο + 15 και κάπου εκεί οι παίκτες των Πειραιωτών ξεκίνησαν κάποια λάθη στην επίθεση με τη μπάλα να κολλάει και οι Ισραηλινοί να χτυπάνε στο τρανζίσιον με τη διαφορά να πέφτει στο +6. Όμως ο Μπλατ πήρε ταιμ αουτ  έβαλε το Μάντζαρη να ηρεμήσει το παιχνίδι και με το Λεντέι να κάνει το καλύτερο του δεκάλεπτο σκοράροντας 8  σημαντικούς πόντους σταμάτησε την αντεπίθεση και πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Η Μακάμπι έκανε ξεσπάσματα ο Ολυμπιακός απαντούσε και ήρθε το τελικό 88-80. Πλην Γκος και Τουπάν οι Πειραιώτες βρήκαν πόντους από το Σπανούλη ο οποίος έβαλε κάποια σημαντικά τρίποντα σε καίρια σημεία αλλά δε ήταν ο αρχηγός των 2 εκτός ματς. Ο Πρίντεζης σκόραρε αλλά είναι σε μέτρια κατάσταση σε κάποια σημεία δείχνει να διστάζει. Ο Μιλιτούνοφ επιθετικά κακός με 2 πόντους αλλά αμυντικά ήταν σκιάχτρο. Σημαντική συνεισφορά για ακόμα ένα ματς η λιγότερο διαφημιζόμενη μεταγραφή του Ολυμπιακού ο Βεζένκοφ με 8 ριμπάουντ, σκληρή άμυνα και τρομερή ενέργεια.

Υ.Γ.1 Αν κάποιος ρώταγε έναν οπαδό του Ολυμπιακού μετά τις πρώτες  4 αγωνιστικές αν η ομάδα είχε 3-1 με καλό μπάσκετ, θα απαντούσε: “ οκ κλειδώνω!”

Υ.Γ.2 Έρχονται 3 δυνατά ματς 2 εκτός και 1 εντός δε κρίνεται όμως κάτι τόσο νωρίς

Υ.Γ.3 Μετά από 3 διπλά κοντά στους 7000-8000 οπαδούς, μετά τη πρώτη στραβή 5000, άσχημη εικόνα για την ομάδα παρά την προσπάθεια όλων των παραγόντων.