Πέρασε από το Αλεξάνδρειο ο Παναθηναϊκός 70-84 τον ΑΡΗ

Από τον Μάνο τον πράσινο

Με «όπλο» την κυριαρχία του στις δύο ρακέτες ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέρασε από το Αλεξάνδρειο (84-70 τον Άρη) και έκανε το «δύο στα δύο» στην Betshop Basket League.

Οι «πράσινοι» πήραν 6 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ από τους γηπεδούχους», ενώ ευστόχησαν σε τέσσερα περισσότερα τρίποντα (10/25 έναντι 6/14).

Κορυφαίοι του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήταν ο Λούκας Λεκαβίτσιους, που ήρθε από τον πάγκο και σκόραρε 9 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ, ο ΝτεΣόν Τόμας, ο οποίος με 15 πόντους (με 3/5 τρίποντα) ήταν πρώτος σκόρερ των «πρασίνων», ο Κιθ Λάνγκφορντ, που σκόραρε 14 πόντους με 3/4 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και ο ο Στέφαν Λάσμε με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους προσπάθησαν περισσότεροι οι Γκάρι Μπελ, Λευτέρης Μποχωρίδης, οι οποίοι πέτυχαν από 11 πόντους, ενώ ο 24χρονος γκαρντ των «κίτρινων» μοίρασε και 7 ασίστ.

Με 2’ και 43’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου και μετά από λογομαχία τους αποβλήθηκαν από τους διαιτητές Παπαπέτρου, Μαγκλογιάννη και Παναγιώτου οι δύο αντίπαλοι προπονητές, ο Βαγγέλης Αγγέλου του Άρη και ο Τσάβι Πασκουάλ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ.

Οι «πράσινοι» ξέφυγαν με νταμπλ σκορ (34-17), 5’ και 45’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ύστερα από σερί 15-0, που άρχισε με τρίποντο του Νίκου Παππά λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου και ολοκληρώθηκε με δύο σερί σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τόμας. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προηγήθηκε και με 18 (38-20) στο 16’ με τέσσερις σερί πόντους του Λάσμε.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 7-0 με πέντε πόντους του Μπορίς Νταλό σε διάστημα λίγο μεγαλύτερο του ενός λεπτού, μείωσαν σε 41-30, με 1’ και 15’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με τέσσερις βολές, μια από τον Νταλό και τρεις του Μπελ, ο Άρης κατέβασε την διαφορά στους 9 (43-34) 8’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους, που ολοκληρώθηκε με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τόμας, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (46-34).

Οι «πράσινοι» ανέβασαν ξανά την διαφορά στους 18 (62-44) στο 27’, ύστερα από τρίποντο του Λάνγκφορντ και δύο βολές του Τόμας και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την διαφορά στους 14 (67-53), ύστερα από γκολ φάουλ του Μποχωρίδη.

Ο Άρης επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης με σερί 11-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποτο του Ραμόν Χάρις, σε διάστημα δυόμιση λεπτών και πλησίασε στους πέντε (69-64), 4’ και 43’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, ωστόσο, απάντησε με επιμέρους σκορ 15-5 με έξι πόντους με ένα τρίποντο του Λάνγκφορντ, προηγήθηκε με 84-69, με 24’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα, και πήρε τους δύο βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 34-46, 53-67, 70-84.