Ήττα στην Ρόδο για τον ΑΡΗ μας και τέλος η χρονιά!!!

Από τον Αρειανό

Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Κολοσσό H Hotels με 73-67 στο Βενετόκλειο, για την 26η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League και η φετινή σεζόν ολοκληρώθηκε για τους κίτρινους στη Ρόδο.

Οι «κίτρινοι» πλήρωσαν την αστοχία τους στο πρώτο ημίχρονο (1/14 τρ.), διάστημα στο οποίο έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα της Ρόδου να ξεφύγει με 20 πόντους και ήταν υποχρεωμένοι να κυνηγούν στο σκορ. Έκαναν την αντεπίθεση τους, πλησίασαν στους τρεις πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι έβαλαν στο τέλος τα μεγάλα και σουτ και κατέκτησαν την όγδοη θέση που εξασφαλίζει συμμετοχή στα πλέι οφ.

Χάρη στην ευστοχία τους από την περιφέρεια, οι Ροδίτες πήραν από την αρχή το προβάδισμα με 12-4 και προηγήθηκαν με 20-11 στο πρώτο δεκάλεπτο, ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα. Ο ΑΡΗΣ κατάφερε να βγάλει ελεύθερα σουτ, τα οποία όμως δεν βρήκαν στόχο.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες της ομάδας μας χωρίς συγκέντρωση, υπέπεσαν σε λάθη με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +20 (33-13), πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στον χρόνο που απέμενε, οι κίτρινοι μπόρεσαν με μπροστάρη τον Maras να μειώσουν τη διαφορά στους 13 (35-22), με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο εικοσάλεπτο. Οι «κίτρινοι» βελτίωσαν τα ποσοστά τους, κυκλοφορώντας καλύτερα την μπάλα και αναζητώντας πιο σωστές επιθετικές επιλογές. Μείωσαν σε 41-37 στο 27′ όμως ο Bray με προσωπικές ενέργειες κράτησε τον Κολοσσό μπροστά στο σκορ, δίνοντας του προβάδισμα 10 πόντων (49-30), πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (49-40).

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε καλά το τέταρτο δεκάλεπτο, πλησιάζοντας σε 49-45. Η ομάδα της Ρόδου ωστόσο απάντησε με μεγάλα σουτ που διαμόρφωσαν το 61-47 στο 36′. Το επεισόδιο του Harris με οπαδό του ΑΡΗ στο 37′ έδωσε πέντε πόντους στην ομάδα μας που έκανε το 61-54 στο 37′. Ο Αθηναίου με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στους τέσσερις, 64-60 1’37», πριν τη λήξη. Ο Γεωργαλής έγραψε το 67-60 από τη γραμμή των 6,75. Ο Τσαϊρέλης με 2/2 βολές (στα 1’17») έκανε το 67-62, ο Wright με 1/2 βολές έγραψε το 68-62 και ο Maras ένα λεπτό πριν το τέλος με εύστοχο τρίποντο, μείωσε σε 68-65. Ο Wright βρήκε στόχο και έκανε το 70-65 (στα 45») και ο Maras στα 34» πριν το φινάλε έκανε βήματα, στερώντας τις τελευταίες ελπίδες του ΑΡΗ.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 35-22, 49-40, 73-67

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Άρης Λυκογιάννης): Ware 6(2)Harris 9(2 τρ., 13 ριμ.),Σχίζας, Γεωργαλής 9(3), Μπιλλής, Αγγελάκος 9(3), Σταμάτης, Bray 18(4), Young 11, Τσαλμπούρης 2, Wright 9.

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Maras 15 (1 τρ., 5 ριμ.), Μποχωρίδης 12 (2 τρ., 10 ριμ.), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 10, Πουλιανίτης 4, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Αθηναίου 11(3), Prewitt, Douvier 4, Bell 7(1).