Δεν τα καταφέραμε ήττα 101-91 ο Ολυμπιακός από την Ζαλγκίρις

Από τον Κοκκινοφρουρό

Τ’όνειρο του Ολυμπιακού για το Final Four τελείωσε άδοξα. Οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκε με χαρακτηριστική ευκολία από την απίθανη Ζάλγκιρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με 101-91. Ασφαλώς πρόκειται για αποτυχία για τον φιναλίστ της περσινής Euroleague, όμως πρέπει να παραδεχτούμε πως οι Λιθουανοί ήταν ένα κλικ καλύτεροι.Κορυφαίος για τους Λιθουανούς ήταν ο Εντγκάρας Ουλανόβας με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Πάνγκος με 21 και Μίτσιτς με 9.

Για τον Ολυμπιακό αυτοί που προσπάθησαν να σώσουν τα προσχήματα ήταν οι Σπανούλης (19π.), Στρέλνιεκς (15π.), και Παπανικολάου (15π.). Η Ζάλγκιρις προκρίθηκε σε Final Four μετά από 19 χρόνια και της αξίζουν πολλά συγχαρητήρια.

Κακό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό, ο οποίος δέχτηκε πέντε γρήγορους πόντους από τους Πάνγκος και Γιανκούνας. Ο Ρόμπερτς όμως μ’ ένα δικό  του 5-0 ισοφάρισε το ματς, «παγώνοντας» τη Ζαλγκίριο Αρίνα. Δυστυχώς οι Λιθουανοί έκαναν ένα σερί 9-0, με τον Μίτσιτς να ευστοχεί σε δυο τρίποντα, κάνοντας το 14-5. Η περιφερειακή άμυνα δεν ήταν στα καλά τη `και από νωρίς ο Ολυμπιακός βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ. Μετά το τηλεοπτικό τάιμ-άουτ, οι ερυθρόλευκοι ήταν περισσότερο παραγωγικοί στην επίθεση και με γκολ-φάουλ του Παπανικολάου το σκορ έγινε 18-13. Η Ζάλγκιρις συνέχισε ν τιμωρεί τις αμυντικές ανισορροπίες του Ολυμπιακού, όμως το ίδιο έκαναν και οι Πειραιώτες. Αποτέλεσμα αυτού; Το 21-16 μετά από 7 λεπτά δεν ήταν κακό, ενώ με δύο βολές τοθ Ρόμπερτς, η διαφορά μειώθηκε στους 3 πόντους (21-18). Μάλιστα η πρώτη περίοδος έκλεισε με δίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου, που έκανε το σκορ 23-22.

Πολύ θεαματικό ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες  να σκοράρουν με χαρακτηριστική ευκολία. Η Ζάλγκιρις χτυπούσε από μέσα τον Ολυμπιακό, ενώ οι φιλοξενούμενοι με τον Στρέλνιεκς σε καλή μέρα, ήταν κοντά στο σκορ (29-27). Δυστυχώς μία αδράνεια δύο λεπτών ήταν αρκετή, για να πάρει μια ανάσα η Ζάλγκιρις με τον Μπένο Ούντριχ να πετυχαίνει δύο δύσκολα καλάθια και να διαμορφώνει το 35-27. Η πλημμύρα μάλιστα είχε και συνέχεια, αφού οι Μιλάκνις και Ουλανόβας ευστόχησαν σε δύο συνεχόμενα τρίποντα, με την ερυθρόλευκη άμυνα να είναι απούσα. Τίποτα δεν πήγαινε καλά για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που φαινόταν χαμένη στο γήπεδο. Τίποτα δεν λειτουργούσε και φαινόταν πως η ενέργεια των γηπεδούχων ήταν τέτοια, που ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να ματσάρει. Τελικά ο Σπανούλης με κάποιες ατομικές ενέργειες, πήγε στη γραμμή της «φιλανθρωπίας» και με τέσσερις βολές, έκανε το 51-37, σκορ, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στην τρίτη περίοδο, όμως η περίφημη άμυνα του, ήταν καταδικαστική. Ότι εβαζε στην επίθεση, το έτρωγε πίσω κι αυτό ήταν αρνητικό για την ψυχολογία του. Ο Ρόμπερτς προσπαθούσε πολύ, ο Σπανούλης διάβασε την άμυνα της Ζάλγκιρις, όμως η περιφέρεια των γηπεδούχων ήταν σε εξαιρετική μέρα. Τα 10/17 τρίποντα αποδείκνυε του λόγου το αληθές, με την γηπεδούχο ομάδα να είναι η απόλυτη κυρίαρχος του παιχνιδιού. Ο Εντγκάρας Ουλανόβας είχε κερδίσει τη μάχη με τον Παπανικολάου και με τρίποντα, στοα 28′, έφτασε στους 20 πόντους. Το ματς είχε τελειώσει πριν το κλείσιμο της τρίτης περιόδου κι αυτο φαινόταν στα πρόσωπα παικτών και προπονητή του Ολυμπιακού. Το 78-56 μετά από 30 λεπτά, αποτύπωνε πλήρως την ανωτερότητα της Ζάλγκιρις μέσα στις τέσσερις γραμμές του παρκέ.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αν και οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν εγωισμό και πίεσαν όσο μπορούσαν. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς είχε βρει ρυθμό επιθετικά, ενώ όλο ο Ολυμπιακός ξαφνικά άρχισε να το πιστεύει. Μ’ένα σερί 0-10 έριξε τη διαφορά στους 12 πόντους (83-71) με 6 λεπτά ν’απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Αυτό δεν είχε συνέχεια, αφού η Ζάλγκιρις μ’ένα δικό της σερί 4-0, έριξε την ψυχολογία των Πειραιωτών στο ναδίρ. Οι παίκτες του «Σφαιρό» προς τιμήν τους, δεν παρατησαν ποτέ το ματς, όμως το τρίποντο του Γουάιτ, έβαλε οριστικά τέλος στην υπόθεση πρόκριση. Το 91-76 με τρία λεπτά για τη λήξη, δε γινόταν ν’ανατραπεί, όπερ κι εγένετο. Η Ζάλγκιρις μετά το 1999, προκρίθηκε ξανά σε Final Four, αφού με το 101-91, έκανε το 3-1 στις νίκες, πετώντας έξω τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 51-37, 78-56, 101-91