Ήττα από την Κύμη ο ΑΡΗΣ 60-73

Από τον Αρειανό

Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από την Κύμη με 60-73 στο «Nick Galis Hall», στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της STOIXIMAN.GR Basket League. Οι κίτρινοι εμφανίστηκαν επηρεασμένοι από τις απουσίες των Αθηναίου και Bell, αλλά και από το άγχος που ήταν φανερό από το ξεκίνημα του παιχνιδιού.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα (4-8), εκμεταλλευόμενοι το επιθετικό πρόβλημα των «κίτρινων», καθώς και την υπεροπλία τους στα ριμπάουντ. Οι παίκτες της Κύμης σούταραν με πολύ καλά ποσοστά από την περιφέρεια, την ώρα που η ομάδα μας δεν είχε τρόπο έκφρασης στην επίθεση. Η ομάδα της Εύβοιας προηγήθηκε με 11-19, ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, έχοντας 24 ριμπάουντ έναντι 8 του ΑΡΗ.

Η Κύμη ξέφυγε με 18-32 στο 16’, ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 23-32 στο 18’, όμως με τρίποντο του McFadden το ημίχρονο έκλεισε στο 28-41.

Το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στη τρίτη περίοδο. Ο ΑΡΗΣ δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και να λειτουργήσει σωστά στο επιθετικό κομμάτι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 30-50 στο 25’. Παρότι οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε αρκετά λάθη, η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα στο 30’ (44-59).

Οι Ευβοιώτες έφτασαν στο +21 (47-68) στα μέσα της τελευταίας περιόδου, με τον ΑΡΗ να δείχνει σημάδια αντίδρασης και τρέχοντας ένα σερί 13-0, έριξε τη διαφορά στους οκτώ (60-68), 1’31’’ πριν τη λήξη, δεν προλάβαινε ωστόσο να κάνει την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 28-41, 44-59, 60-73

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Maras 2, Μποχωρίδης 9, Φλιώνης 7(1), Τσαϊρέλης 14(1), Πουλιανίτης 8, Χρηστίδης, Μούρτος 4, Prewitt 9(2), Douvier 7(1).

ΚΥΜΗ (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 13(2), Τσαγκαράκης 9(3), Jones 8, Γλυνιαδάκης 4, Vilhjamsson 1, McGhee 4, Kyser 6, McFadden 14(4), Μπάρλος 5, Smith 9.