Ήττα στο ντέρμπι για τον ΆΡΗ μας

Από τον Αρειανό

O ΑΡΗΣ έχασε από τον ΠΑΟΚ με 65-66, σε εξ αναβολής παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής της STOIXIMAN.GR Basket League. Οι κίτρινοι βρέθηκαν να κερδίζουν με επτά πόντους περίπου δυο λεπτά πριν τη λήξη, αλλά ηττήθηκαν με τρίποντο του Ζάρα στο τέλος.

Η νευρικότητα ήταν το κυρίαρχο στοιχείο στο ξεκίνημα του αγώνα με τις δυο ομάδες να είναι άστοχες. Η ομάδα μας προηγήθηκε με 7-3, αλλά οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 7-8 και με πρωταγωνιστή τον Χαραλαμπόπουλο έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 13-21.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε προβάδισμα επτά πόντων (20-27) στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όμως οι κίτρινοι κατάφεραν μέσα από την άμυνα τους και την ευστοχία από την περιφέρεια να μειώσουν σε 26-30 στο 14’ και σε 30-32 στο 17’. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το συμπολίτη να έχει τη μικρότερη δυνατή διαφορά (36-37).

Ο ΑΡΗΣ συνέχισε να παίζει πολύ καλή άμυνα και στο τρίτο δεκάλεπτο και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις με τον Αθηναίου, τον Τσαϊρέλη και τον Bellαπέκτησε την πρωτοπορία με 48-40 στο 27’ και με 52-50 στο 30’.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 54-51, αλλά στη συνέχεια δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που είχε να διευρύνει το προβάδισμα του. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 54-55, οι κίτρινοι ωστόσο απάντησαν με σερί 4-0, κάνοντας το 58-55 στο 35’. Το σερί τους έφτασε στο 8-0 και το σκορ έγινε 62-55 στο 36’ και 64-57 στο 38’. Ο Goss μείωσε σε 64-60 με τρίποντο σε μια φάση όπου έχει υποπέσει σε βήματα, τα οποία δεν καταλογίστηκαν. O Ζάρας ευστόχησε κι αυτός από τη γραμμή των 6,75, φέρνοντας τον αγώνα στον πόντο, 64-63, 1’16’’ πριν το φινάλε. Ο Αθηναίου με 1/2 βολές έγραψε το 65-63 (στα 1’09’’), ο Χαραλαμπόπουλος ήταν άστοχος στην επίθεση του ΠΑΟΚ, όπως και ο Maras στα 27’’. Στην τελευταία κατοχή του ΠΑΟΚ, ο Μαργαρίτης ήταν άστοχος σε τρίποντο, όμως οι κίτρινοι έχασαν το ριμπάουντ. Η μπάλα έφτασε στον Ζάρα, το τρίποντο του οποίου βρήκε στόχο στα 4,2’’, γράφοντας το 65-66. Ο Bell ανέλαβε το σουτ στην τελευταία επίθεση της αναμέτρησης, αστόχησε κι ο ΑΡΗΣ έχασε μέσα από τα χέρια του τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 36-37, 52-50, 65-66

ΑΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Maras 2 (10 ριμ.), Μποχωρίδης 5, Φλιώνης 3(1), Τσαϊρέλης 16, Πουλιανίτης 2, Χρηστίδης 1, Μούρτος 3 (7 ριμ.), Αθηναίου 18(3), Douvier 3, Bell 12.

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Petteway 2, Χρυσικόπουλος 3(1), Krubally 6, Κόνιαρης 5, Τσόχλας, Μαργαρίτης 6, Ζάρας 6(2), Χαραλαμπόπουλος 16(2), Κατσίβελης 3, Jackson, Goss 12(2), Jones 7(1).