Αυτοκτονία ΑΡΗ και ήττα από τον Κόροιβο 66-68

Από τον Αρειανό

Ο ΑΡΗΣ έχασε μέσα από το χέρια του τη νίκη, την οποία κρατούσε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τον Κόροιβο. Από δικά του λάθη γνώρισε την ήττα με 66-68, στο «Nick Galis Hall» για τη 14η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League.

Οι κίτρινοι έβγαλαν ενέργεια στο ξεκίνημα, κυριάρχησαν από το ξεκίνημα στις μάχες των ριμπάουντ και προηγήθηκαν με 8-1 με τη συμπλήρωση τριών λεπτών. «Έχτισαν» διψήφια διαφορά (21-11), ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με πρωταγωνιστή τον Φλιώνη που ήταν ιδιαίτερα παραγωγικός. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 23-18 στο τέλος της περιόδου.

Η ομάδα της Αμαλιάδας πέρασε μπροστά με 23-25 στο 12’ και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (33-34 στο 18΄). Έξι συνεχόμενοι πόντοι του Φλιώνη, έδωσαν στην ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη το προβάδισμα με 39-34 κι ένα τρίποντο του Cohn διαμόρφωσε το 39-37, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Μέσα από την άμυνα του, ο ΑΡΗΣ βρήκε ρυθμό στη τρίτη περίοδο και πήρε μια διαφορά οκτώ πόντων (52-44 στο 25’) και εννέα (54-45), ένα λεπτό μετά. Οι κίτρινοι έχασαν ευκαιρίες να ανοίξουν κι άλλο τη ψαλίδα και το σκορ στο 30’ ήταν 56-45.

Η άμυνα ζώνης που επέλεξε ο Κόροιβος στο τελευταίο δεκάλεπτο δημιούργησε σημαντικά προβλήματα στον ΑΡΗ, που έμεινε για περίπου τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πλησιάσουν οι φιλοξενούμενοι στο καλάθι (56-54 στο 34’). Η ομάδα μας απάντησε με πέντε σερί πόντους του Μποχωρίδη κι ένα καλάθι του Χρηστίδη, παίρνοντας μια διαφορά έξι πόντων, (63-57 στο 36’) αλλά ο Κόροιβος δεν τα παράτησε και γρήγορα μείωσε στο καλάθι (63-61), περίπου δυόμιση λεπτά πριν το τέλος. Ο Μποχωρίδης ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο, κάνοντας το 66-61 στο 38’, αλλά ο Carsonγρήγορα έφερε το παιχνίδι στους τρεις, 66-63 δυο λεπτά πριν τη λήξη. Ο Posley ισοφάρισε με τρίποντο σε 66-66 στα 1‘18’’. Ακολούθησαν άστοχα τρίποντα από Αθηναίου στα 56’’ και Posley στα 31’’. Ο Bell στα 15’’ αστόχησε σε τρίποντο και ο Carson στα 1,8’’ με λέι απ έγραψε το 66-68. Ο Μποχωρίδης επιχείρησε τρίποντο από τη γωνία, όμως ήταν άστοχος.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 39-37, 56-45, 66-68

ΑΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Maras 8, Μποχωρίδης 15(2), Φλιώνης 14(3), Τσαϊρέλης, Πουλιανίτης 3(1), Χρηστίδης 2, Μούρτος, Αθηναίου 2, Prewitt 4, Douvier 14 (10 ριμ.), Bell 4.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Decosey 16(1), Carson 10, Posley 14(3), Μιλεντίγιεβιτς, Cohn 12(2), Σαχπατζίδης 4, Σκουλίδας 5(1), Σπυριδωνίδης 2, Hines 3, Florveus 2.