Δεν καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι και ήρθε η ήττα 63-57

Από τον Αρειανό

Πληρώνοντας την έλλειψη καθαρού μυαλού στα τελευταία λεπτά, ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε εκτός έδρας από τον ΠΑΟΚ με 63-57, για την 5η αγωνιστική της STOIXIMAN.GRBasket League.

Οι κίτρινοι βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά 15 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, μείωσαν στον πόντο στην τελευταία περίοδο αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-2 αλλά η ομάδα μας απάντησε άμεσα με ένα σερί 7-0, παίρνοντας το προβάδισμα με 7-9. Το πρώτο δεκάλεπτο που ήταν ισορροπημένο έληξε με τις δυο ομάδες ισόπαλες (18-18).

Με όπλο την άμυνα, ο ΑΡΗΣ πήρε διαφορά πέντε πόντων, 18-23, κρατώντας τους γηπεδούχους για περίπου τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.  Ο Αθηναίου με τρίποντο έδωσε αέρα έξι πόντων (23-29) στους φιλοξενούμενους όμως στη συνέχεια έχασαν ευκαιρίες να ξεφύγουν ακόμη περισσότερο και ο αντίπαλος το εκμεταλλεύτηκε ως το τέλος του ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε με ισοπαλία (31-31).

Το ξεκίνημα του ΑΡΗ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν νωθρό με λάθη και οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 17-5 στα πρώτα πέντε λεπτά δημιούργησαν μια διαφορά 12 πόντων (48-36), αποκτώντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Στην περίοδο αυτοί οι κίτρινοι έκαναν επτά λάθη, όσα είχαν στο πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα το σκορ στο 30’ να είναι 54-39.

Ένας τελείως διαφορετικός ΑΡΗΣ εμφανίστηκε στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Έπαιξε εξαιρετική άμυνα με αποτέλεσμα να μην δεχθεί πόντο για παραπάνω από έξι λεπτά. Με μπροστάρη τον Αθηναίου «έτρεξε» ένα σερί 14-0, φέρνοντας το παιχνίδι στον πόντο (54-53), 3’51’’ πριν το τέλος.  Ο Χρυσικόπουλος ευστόχησε σε ένα σημαντικό τρίποντο (57-53) στα 3’30», και ο ίδιος παίκτης έκανε το 59-54, 1’41» προτού το φινάλε. Ο Αθηναίου με 1/2 βολές έγραψε σε 59-55. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν άμυνες, όμως οι διαιτητές δεν είδαν καθαρό φάουλ πάνω στον Bell, που θα τον έστελνε στις βολές. Στην εξέλιξη της φάσης ο Αθηναίου αστόχησε σε τρίποντο και ο Άρης καθυστέρησε να κάνει φάουλ. Το έκανε 9» πριν τη λήξη, πάνω στον Τσόχλα, ο οποίος με βολές έγραψε το 61-55 και δεν υπήρχε πλέον χρόνος για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 31-31, 54-39, 63-57

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Klassen 5 (9 ριμ.), Χρυσικόπουλος 8 (1 τρ., 5 ριμ),, Krubally, Κόνιαρης 6 (2 τρ., 8 ασ.), Τσόχλας 8 (1 τρ., 6 ασ.) , Μαργαρίτης 11 (4 ριμ., 6 κλ.), Ζάρας 3(1), Κατσίβελης 2, Jones 20 (2/3 β., 6/9 δπ., 2/6 τρ., 5 ριμ.), Triche.

ΑΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Φλιώνης 4, Τσαϊρέλης 10, Πουλιανίτης 2 (5 ριμ., 3 ασ.), Μούρτος, Αθηναίου 20 (3/6 β., 1/3 δπ., 5/10 τρ., 4 ριμ.) , Morant 2, Βασιλόπουλος, Petway, Weaver 7 (1 τρ., 8 ριμ.), Benson 7, Bell 5(1).