Η ΠΑΟΚΑΡΑ μας αφεντικό στο ντέρμπι 63-57 τον ΑΡΗ!!!!

Από το Paoktzaki4

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Άρη με 63-57 στο “PAOK Sports Arena” για την 5η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League.

Μετά από ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ πήρε μια μεγάλη διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο και παρά την αντεπίθεση του Άρη στην 4η περίοδο, πέτυχε την 2η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με ένα κάρφωμα του Owen Klassen προηγήθηκε με 7-2 πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο. Ο Άρης αντέδρασε τρέχοντας ένα σερί 7-0 και πέρασε μπροστά με 7-9, αλλά ένα τρίποντο του Αντώνη Κόνιαρη στο 8΄ έδωσε στον ΠΑΟΚ προβάδισμα 4 πόντων (16-12). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 18-18.

Οι άμυνες ήταν πιο κλειστές στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο Άρης είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα, αλλά ένα τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα και ένα καλάθι του Lucky Jones στον αιφνιδιασμό, έφεραν τις δύο ομάδες στα ίσα (31-31) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ξεκίνησε με ένα σερί 8-0 στο πρώτο λεπτό και ολοκληρώθηκε με ένα επί μέρους σκορ 23-8, με μπροστάρη στην επίθεση τον Lucky Jones. Έτσι, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 54-39.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε χωρίς πόντο στα πρώτα 6΄ του τέταρτου δεκαλέπτου, διάστημα στο οποίο ο Άρης έτρεξε ένα σερί 14-0, μειώνοντας στον πόντο (54-53) 3΄55΄΄ πριν τη λήξη. Ένα μεγάλο τρίποντο του Λίνου Χρυσικόπουλου έδωσε στον ΠΑΟΚ αέρα 4 πόντων (57-53) και τελικά ο Δικέφαλος πήρε τη νίκη με 63-57, με τον Απόλλωνα Τσόχλα να είναι ψύχραιμος από την γραμμή των βολών (4/4) στα τελευταία δευτερόλεπτα. Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Lucky Jones με 20 πόντους, ενώ ο Βαγγέλης Μαργαρίτης είχε 11 πόντους 4 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 31-31, 54-39, 63-57

ΠΑΟΚ: Klassen 5, Χρυσικόπουλος 8 (1), Krubally, Κόνιαρης 6 (2), Τσόχλας 8 (1), Μαργαρίτης 11, Ζάρας 3 (1), Κατσίβελης 2, Jones 20 (2), Triche

Άρης: Φλιώνης 4, Τσαϊρέλης 10 (1), Πουλιανίτης 2, Μούρτος, Αθηναίου 20 (5), Morant 2, Βασιλόπουλος, Petway, Weaver 7 (1), Benson 7, Bell 5 (1)