Ήττα από την Μπεσίκτας ο ΑΡΗΣ 83-61

Από τον Αρειανό

Ο ΑΡΗΣ έχασε από τη Besiktas Sompo Japan με 83-61 στην Κωνσταντινούπολη για την 5η αγωνιστική του Basketball Champions League, γνωρίζοντας την τρίτη του ήττα στη διοργάνωση.

Οι κίτρινοι πραγματοποίησαν εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο και μέχρι τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους ήταν μέσα στο παιχνίδι αλλά στη συνέχεια έμειναν από δυνάμεις, χάνοντας τη συγκέντρωση τους και η τουρκική ομάδα που ήταν πολύ εύστοχη από την περιφέρεια (15/30 τρίποντα) άνοιξε την ψαλίδα κι έφτασε στη νίκη που τη διατηρεί στην πρώτη θέση του Δ΄Ομίλου.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο μέχρι τώρα στη σεζόν για την ομάδα μας. Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη εκτέλεσαν το πλάνο με συγκέντρωση στην άμυνα, καλή κυκλοφορία της μπάλας και συνεργασίες. Έλεγξαν το ρυθμό και πήραν από την αρχή το προβάδισμα (7-11 στο 3′). Η τουρκική ομάδα αντέδρασε (12-11 στο 5′), ο ΑΡΗΣ ωστόσο είχε τις απαντήσεις. Προηγήθηκε με 10 πόντους (12-22) ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου (15-22).

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στη δεύτερη περίοδο υπό την ανοχή των διαιτητών, οι οποίοι χρέωσαν με επτά φάουλ τους παίκτες της ομάδας μας στα πρώτα οκτώ λεπτά και με κανένα τους Τούρκους. Η Besiktas Sompo Japan με ένα επιμέρους σκορ 12-2 μετέτρεψε το 15-24 σε 27-26 και απέκτησε τα ηνία του αγώνα, τα οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με το 40-33 να αδικεί τον ΑΡΗ για τη συνολική εμφάνιση του. Στην τελευταία φάση μάλιστα δεν καταλογίστηκε φάουλ πάνω στον Petway σε προσπάθεια τριών πόντων.

Οι κίτρινοι παρουσιάστηκαν νωθροί στο τρίτο δεκάλεπτο, χωρίς ισορροπία σε άμυνα κι επίθεση και με αρκετά εύκολα λάθη, δίνοντας την ευκαιρία στην τουρκική ομάδα να “χτίσει” μια διαφορά 15 πόντων (57-42), λίγο πριν το τέλος της περιόδου (60-47).

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με δυο εύστοχα τρίποντα από Bell και Βασιλόπουλο που μείωσαν τη διαφορά στους οκτώ (64-56), όμως οι Τούρκοι τιμώρησαν τις αμυντικές αδράνειες και με μπαράζ εύστοχων σουτ από τα 6,75 έκαναν το σκορ 73-56, βάζοντας τέλος στις ελπίδες των φιλοξενούμενων για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-33, 60-47, 83-61

ΑΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Φλιώνης 3(1), Vaughn 4, Τσαϊρέλης 8 (4 ριμ.), Χρηστίδης, Μούρτος 3(1), Αθηναίου 18 (3/4 β., 5/8 τρ., 6 ασ.), Βασιλόπουλος 3(1), Petway 5(1)WeaverBenson 10 (8 ριμ.)Bell 7(1)

BESIKTAS SOMPO JAPAN (Ufuk Sarica): Boatright 21 (4 τρ. 7 ασ.), Guler 6(2), Clark 6(1), Veyseloglu 2, Sanli 4, Mutaf, Strawberry 13 (3 τρ., 6 ριμ.), Sipahi, Lima 8 (5 ριμ.), Diebler 16(4) , Weems 5(1), Erden 2.